Vitrin Hastalığı

Vitrin Hastalığı nedir?

Vitrin hastalığı bacak damarlarında tıkanma göstergesidir. Peki neden böyle bir hastalığa vitrin hastalığı adı verilmiştir? 

Bacak damar tıkanıklığı bir kişinin devamlı yürümesini engeller. Kişi biraz yürür, bacak kaslarında ağrı oluşur, biraz dinlenmesi gerekir, dinlenince tekrar benzer mesafe yürüyebilir. 

Bir caddede vitrinleri seyrederek yürüyorsak da benzer şey olur. Yani biraz yürürüz ve sonra bir vitrine bakmak için dururuz. Biraz daha yürürüz ve diğer bir vitrine bakmak için tekrar dururuz.

Bacaklarda damar tıkanmasının oluşturduğu belirti bir caddede vitrinlere bakarak yürümeye benzer. Bu nedenle halk arasında bu hastalığa vitrin hastalığı da denir. 

vitrin hastalığı

Bacak damar tıkanıklığında yürüme ağrısı bacakta baldır kaslarında olur. Hastalığın erken dönemlerinde hasta uzun yürüyebilir ama tıkanıklığın derecesi arttıkça daha kısa mesafelerde ağrı olur ve hasta dinlenmek zorunda kalır.

Bu ağrı her zaman baldır kaslarında olur. Bir iki dakika dinlenmekle geçer. Yürüyünce aynı mesafede tekrar oluşur. Hızlı yürümek çok zordur bu nedenle genellikle yavaş yürümeye çalışır çünkü yavaş yürüyünce ağrı daha azdır. Yokuş çıkmak çok daha zordur. Ağrı çok daha erken gelir. Bazen merdiven çıkmak da zordur bazen ise etkilenmez.

En fazla etkilenen damarlar diz üstündeki büyük damarlardır. Bu damarlarda daralma ya da tıkanma yürümeyi engeller.  

Hastalık bu dönmede tedavi edilmezse ya aynı şekilde kötüleşmeden kalır bazen de ilerleyerek parmak ve ayaklarda kangreni oluşabilir. Ampütasyonlara (bacak kesilmesi) yol açabilir.

İleri evre hastalık yaygın damar tıkanıklığının belirtisidir. Bu nedenle sadece ayağı değil yaşamı da ciddi şekilde tehdit eder.

Birçok insan yürürken bacaklarda olan bu ağrının yaşlılığa bağlı normal bir ağrı olduğunu düşünür. Bu yanlış bir düşüncedir. Yürürken baldırda olan ve birkaç dakika dinlenmekle tamamen geçen çoğu zaman damar tıkanıklığı habercisidir.