Osteoid Osteoma Tedavisi

Osteoid osteoma nedir?

Osteoid osteoma iyi huylu bir kemik tümörüdür. Genellikle milimetrik boyutlardadır.

Çocukluk ve gençlik yıllarında ortaya çıkar. Ağrı yapması nedeniyle önemlidir ve tedavi gerektirir.

Ağrılar tipik olarak gece olur ve çoğunlukla aspirin ile tamamen geçer. Ağrı kemik tümörü neredeyse orada olur.

image

Nasıl tanı koyarız?

Osteoid osteoma bir kemik tümörü olduğu için tanısı ortopedi uzmanları tarafından konur. Normal kemik röntgen grafisinde görülebilir. Burada görülmezse bilgisayarlı tomografi ya da MR (emar) görüntüleme ile kesin tanı konur.

Çoğunlukla uzun kemiklerdedir. Kasık bölgesinde bacak kemiği üst kısmı, sık yerleştiği bir bölgedir.


Osteoid osteoma tedavisi

Osteoid osteoma ağrı yaparsa tedavi gerektirir. İlk düşünülecek tedavi yöntemi ameliyattır. Ortopedi uzmanları tarafından yapılır. Ameliyatta kemik tümörü olan küçük nokta bulunarak çıkarılır.

Osteoid osteomanın bir de ameliyatsız, girişimsel yöntemlerle yapılan tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi bizler yani girişimsel radyoloji uzmanları tarafından yapılır. Ameliyatsız tedavi karaciğer tümörleri için kullanılan radyofrekans ablasyonu gibidir. Bu tedavide ameliyat ve narkoz yoktur. Hastanın hastaneye yatması da genellikle gerekmez. O gün tedavi edilerek hasta eve gönderilebilir. Ameliyat kesisi ve narkoz olmadığı için de ameliyat göre riskleri daha az olan bir yöntemdir.

Ameliyatsız Osteoid osteomada tedavi nasıl yapılır?

Tedavi bilgisayarlı tomografi eşliğinde ve tomografi odasında yapılır. Önce kemik tümörünün bilgisayarlı tomografi ile filmleri çekilir, yeri kesinolarak belirlenir. Deriden girim yapılacak nokta uyuşturulur. Biz merkezimide ek olarak sedasyon da yaparız. Bu damardan rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaç verilmesidir. Hasta kısa süreliğine bu yöntemle uyutulabilir. Sonra görüntülere bakılarak kemik tümörü içine bir radyofrekans iğnesi ile girilir. Bu iğne 1 mm kalınlığındadır. Radyofrekans enerjisi ile iğne ucunda tümörün içine ısı verilir ve tümör yakılarak tedavi edilir. Ağrı genellikle ilk 3 günde tümüyle kaybolur ancak 2-3 haftaya kadar hafif ağrı devam edebilir. 

Kolay ve emniyetli bir yöntemdir. Zor görüntülenen tümörlerde tümör odağı tam olarak yakılamayabilir. Bu da tekrar tedavi gerektirebilir. Bunun oranı %5 den azdır. Tekrarlarsa hem tekrar radyofrekans tedavisi hem de ameliyat yapılabilir. 

İşlem tamamen ağrısızdır.İşlemden sonra hastların hastanede yatmasına gerek yoktur. Evine gönderilebilir.