Diyabetik Ayak Yarası

Diyabetik ayak yarası nedir?

Diyabetik ayak yarası şeker hastalarının ayaklarında yara ya da ülser oluşmasıdır. Ayakta gelişen bu yaralar genellikle uzun süreden beri (5-10 yıldan daha uzun süredir) diyabeti olan hastalarda görülür. Kısa süredir diyabeti olanlarda seyrektir. Hastalığın süresi arttıkça görülme ihtimali de artar. Şeker hastalarının %20'sinde yani her 5 şeker hastasının birinde yaşamı boyunca ayakta yara oluşma riski vardır. Şeker hastalarında ayakta yara gelişirse bu genellikle basit bir yara değildir. İleri evre şeker hastalığı göstergesidir.
Şeker hastalarında ayakta yara gelişmişse bu ya nöropati (sinir ucu hasarı) ya da damar tıkanıklığına (periferik arter hastalığı) bağlıdır. Yarada enfeksiyon yani mikroplu iltihap olması sıktır ve bu yaranın iyileşmesini çok daha zorlaştırır. Diyabetik ayak yarası olan hastaların %80'inde nöropati (sinir uçları hasarı), %50 sinde damar tıkanıklığı ve %30-50'sinde enfeksiyon vardır.
Ayağında yara gelişen her şeker hastasının bacak damar tıkanıklığı yönünden araştırılması gerekir. Bunun için renkli Doppler ultrason yeterlidir. Eğer damar tıkanması varsa bu tıkanmanın anjiyo ya da ameliyatla açılması yaranın iyileşmesi hızlandırır, bazen ayak ya da parmak kesilmesini engelleyebilir.

Diyabetik ayak yaralarında önemli sorunlardan biri hastada damar tıkanması olabileceğini düşünülmemesi ve bu yönden inceleme yapılmamasıdır.

Diyabetik ayak nedir?

Diyabetik ayakta anjiyo tedavisi

Diyabetik ayak yaraları genellikle iki nedene bağlı oluşur;

  1. Ayaktaki sinir uçlarının hasarı (periferik nöropati)
  2. Bacak damar tıkanması ya da periferik arter hastalığı (damar sertliği ya da ateroskleroza bağlı)

Bazı hastalarda ayak yarası sadece sinir uç hasarı nedeniyle oluşur. Bazı hastalarda sadece damar tıkanması vardır. Bazı hastalarda ise hem sinir ucu hasarı ve hem de damar tıkanması vardır. Ayaklarda diyabete bağlı nöropatiye bağlı deformasyon (şekil bozukluğu) olması da yara oluşma ihtimalini artırır. İyileşmesini zorlaştırır.

BU yaraların en büyük önemi ampütasyona yani parmak ya da ayağın ve bazı durumlarda bacağın kesilmesine yol açabilmesidir. Ayak yarasını iyileştirmekteki en önemli amaç ampütasyondan kaçınmaktır. Diyabet günümüzde bu tür ampütasyonların en önemli sebebidir. Ampütasyon parmak, ayağın bir kısmı, ayak bileği, diz altı ya da diz üstü seviyelerinden yapılabilir. Diyabetik ayak ülserlerini erken iyileştirmenin en önemli yolu çok erken tedaviye başlamaktır. Bundan daha da önemli olanı yara çıkmadan engellemektir. Bu da şeker hastalarının ayak eğitimi ile başarılabilir.

Şeker hastalarında iyileşmeyen ayak yaralarına bağlı bacak ampütasyonları (bacak kesilmesi) sık görülür. Bu nedenle ayağı korumak yaşamı korumak için de önemlidir.

Nasıl tanı koyarız?

Uzun süreden beri diyabet hastalığı olan birinde ayak parmaklarında yara olması diyabetik ayak yarası tanısı koydurur. Bu hastaların yaklaşık yarısında damar tıkanması olacağı için hastaların bu yönden değerlendirilmesi çok önemlidir.

Damar tıkanıklığını anlamak için hastanın ayaklarında nabız muayenesi, iyi bir fizik muayene ve gerekirse bacak damarların renkli Doppler ultrason yapılması yeterlidir. Gereken durumlarda daha ileri tetkik olan tomografi ya da emar anjiyografi yapılabilir.  

Şeker hastalarında ayak yarası oluşumunu nasıl engelleriz?

Ayak ya da parmaklarda yara çıktıktan sonra yaranın iyileşmesi çok uzun zaman, uzun tedavi ve çok uzun uğraş ister. Bazı yaralar hiç bir zaman iyileşmez ve parmağın, ayağın ya da bacağın kesilmesi gerekebilir. Aslında bunları engellemenin en önemli yolu şeker hastalarının ayak bakımını çok iyi bilmesidir. Ayakta yara çıkmasını engellemek mümkündür. Yaralar çoğunlukla sıkan ya da vuran ayakkabıdan, tırnak keserken oluşan küçük kesiklerden ya da ayakta his kaybı olduğu için parmağı ya da ayağı koruyamamaktan gelişir. Örneğin parmakları çarpar ancak hissetmediği için anlamaz. Yalın ayak dolaşır ve bir diken ya da çivi batmasını hissetmez. Ayağı üşüdüğü için sıcağa yaklaştırır ve yanma olur ama yanmayı hissetmez. Bir diyabet hastasının tüm bunlardan kaçınması ve ayak bakımı öğrenmesi gerekir.


Diyabetik ayak yarası tedavisinde kullanılan yöntemler: 

  1. Yara konseyince değerlendirme 
  2. Ortopedi /platik cerrahisi tarafından yaranın debridmanı yani cerrahi temizliği 
  3. Enfeksiyon hastalıkları tarafından enfeksiyon varlığının araştırılması ve gerekirse tedavi edilmesi 
  4. Damar tıkanıklığı varsa girişimsel radyoloji ya da damar cerrahisi tarafından anjiyo ya da ameliyatla bu damarların açılması 
  5. Sualtı hekimliğince gerekirse hiperbarik oksijen tedavisi 
  6. Yara hemşirelerince yaranın düzenli değerlendirilmesi ve takibi ve tekrar yara çıkmaması için ayak bakımı eğitimi verilmesi. 

Diyabetik ayak yarasını nasıl tedavi ederiz?

Her ayak yarasının mümkünse enfeksiyon hastalıkları, plastik cerrahi, ortopedi, damar cerrahisi, radyoloji ve girişimsel radyoloji uzmanlarından oluşan bir konsey tarafından değerlendirilmesi yararlıdır. Hastanemizde her salı günü toplanan bir yara konseyi vardır (Koç Üniversitesi hastanesi yara konseyi). 

Diyabetik ayak yarasında damar tıkanıklığına müdahale edilsin ya da edilmesin iyi bir yara bakımı ve enfeksiyondan (iltihaptan) korunma son derece önemlidir.

Bu sitede Girişimsel Radyoloji alanına giren bacak damar tıkanmasına bağlı ayak yaralarının tedavisi anlatılmaktadır. Bacak damar tıkanıklığı tedavisi sayfalarında bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.