Damar Sertliği

  • Damar sertliği atardamar duvarında önce daralma, sonra tıkanıklık yapan bir hastalıktır. 
  • Genel olarak 50 yaşından sonra görülür. Vücuttaki damar olan her organda görülebilir.
  • Kalp, beyin ve bacak damarları en sık tıkanma yaşanan damarlardır.
  • Damar tıkanıklığı organ beslenmesini bozarak bazı hastalıklara yol açar.
  • Damar sertliği ülkemizde tüm ölümlerin yaklaşık yarısından sorumlu olan önemli bir hastalıktır.  

Damar sertliği nedir?

Damar sertliği atardamar duvarının bir hastaığıdır. Damar duvarında oluşan bir plaka damarı önce daraltır uzun dönemde tıkanmasına yol açar. Bu da damarın beslediği organın kansız kalmasına yol açar. Vücudun tüm organlarında damar olduğunu düşünürsek, damar sertliği vücudun her tarafını etkileyebilen çok önemli bir hastalıktır. Bazen sadece kalp ya da bacak damarlarını, sadece beyin damarlarını tıkayabilir. Kimi zaman da bir kaç organ damarında birlikte tıkanma olur. 

 

damar sertliğiResimde uzunlamasına görülen damarda sol taraf normal, sağ taraf damar sertliğine bağlı daralan kısımdır.  

 

Damar sertliği neden önemlidir?

Damar sertliği ya da damar kireçlenmesi atardamar tıkanıklığına yol açar. Damar tıkanıklığı da dünyada var olan diğer bütün hastalıklardan daha fazla hasara ve ölüme neden olur.  

Dünyadaki tüm ölümlerin üçte biri, Türkiye’deki tüm ölümlerin yarısı klap ve damar hastalıklarına bağlı olur. Damar tıkanmasına bağlı gelişen kalp krizi, felç, ayak yaraları ölümlerin önemli nedenlerindendir.

Kimlerde sık görülür?

Damar sertliği herkeste görülebilir, ancak 50 yaş üzerinde, diyabet (şeker) hastaları, sigara içenler, kan lipid-kolesterol düzeyi yüksek olanlar ve hipertansiyon hastalarında diğer insanlara göre daha sıkgörülür. 

Damar sertliği hangi damarda tıkanıklık oluşturursa o damarda beslenme yetersizliği olur. Yani organ besin ve oksijen alamaz. Çünkü atardamar dokulara oksijen ve besin götürür. Damar tıkanıklığı olursa kalp damarlarında kalp krizi, beyin damarlarında felç, bacak damarlarında yürüme ağrısı, ayak yarası ve kangren oluşturur. Damar tıkanıklığı hafif ise hiç sorun yaratmayabilir. 

Nasıl tanı koyarız?

Hangi bölgede damar tıkanıklığı varsa, hasta şikayetleri ona göre oluşur. Doğru bir tanı için hasta çok dikkatle dinlenir ve fizik muayene yapılır. Ek olarak bazı kan testleri ve radyolojik görüntüleme yöntemleri (renkli Doppler ultrason, bilgisayarlı tomografi ya da MR ile yapılan anjiyografi) istenir. Bu web sitesinde her bir damar bölgesinde var olan yakınma, tanı ve tedavi yöntemleri anlatılmıştır. Kalp damarları ve hastalıkları kardiyoloji bölümünün konusudur.

Tedavisi nedir?

Birçok yerde damar açıcı adıyla ilaç satılsa da, dünyada tıkalı damarları açan bir ilaç yoktur. Damar tıkanması için verilen ilaçlar genellikle kan sulandırıcı ya da kılcal damar genişlemesi yapan ilaçlardır. Bu ilaçlar faydalıdır ancak damar tıkanıklığını açamaz. Damar sertliğinin kesin bir tedavisi yoktur. Hastalardın büyük çoğunluğunda önce risk oluşturan faktörlerin giderilmesi, bazı damar açıcı ilaç kullanımı ve benzeri destekleyici tedvailer uygulanır.

Hastalığın yol açtığı damar tıkanıklığı sorun yaratıyorsa anjiyografi ya da ameliyatla tedavisi gerekebilir.