Varisim var ne yapmalıyım?

Bacaklarda normal damarlardan farklı görünen, genişlemiş damara varis diyoruz. Varis tanısını genellikle gözle bakarak koyarız. 
Eğer bacaklarda varis varsa bundan endişe etmemek gerek. En büyük sorun insanların bu konudaki endişeleri.
Bacaklarda varis varsa neden endişe edilmemeli?
Çünkü çoğu zararsız ve bir sağlık sorunu değil.
Tüm varis türlerinin (kılcal varisten büyük varise) kesin tedavisi var. 
En sık sorulan sorular:
İlerlemesini engelleyebilir miyim?
Tedavi sonrası hep tekrarlar mış doğru mu? 
BAŞTAN BAŞLAYALIM: 
Eğer varisimiz varsa önce ne tür olduğunu bakmak gerekir. Üç tür varis var
1) Kılcal damar ya da kılcal varis: Kırmızı ya da mavi incecik, kıl gibi  damarlar. 
2) Retiküler damar ya da varis (orta boy ya da ağ gibi varis): 2-3 mm kalınlığında yeşil renkli deriden hafif çıkıntı yapan damarlar.
3) Büyük varisler: Deri altında deriden çıkıntı yapan 3 mm den büyük yer yer parmak kalınlığında ya da daha büyük. Rengi genellikle deri renginde ancak mor-mavi de olabilir.  
Varis hakkında anlatılan ve sizin duyduğunuz bir çok şey sadece büyük varisler için geçerlidir. 
Yani meslek hastalığı olması (öğretmenlerde doktorlarda yani uzun süre ayakta duranlarda), uzun süre ayakta olanlarda olması, kilolularda sık olması, gebelik sırası ve sonrası daha sık olması gibi. 

1 ve 2 yani kılcal ya da  retiküler damarlarınız varsa: 

1. Bunlar biz doktorlar için gerçek bir hastalık değil (büyük varisler geçek bir hastalıktır) 
2. Mutlaka tedavi olmak zorunda değilsiniz.
3. Önlem almak zorunda değilsiniz yani varis çorabı kullanmak ya da ilaç kullanmak gibi.  
4. Mutlaka ilerleyecek diyemeyiz (büyük varisler zamanla mutlaka ilerle).
5. Sizin alacağınız hiç bir önlemle bu varisleri gideremezsiniz  (yürümek, beslenmek, ilaç kullanmak gibi) 
6. Sizi rahatsız ederse tedavisi son derece kolaydır tedavi olabilirsiniz. 
7. Tedavi olmalı mıyım ne zaman olmalıyım?: Kılcal ya da orta boy varisiniz varsa  tedavi olup olmamaya siz karar vereceksiniz. Bu damarların görünümü sizi rahatsız ediyorsa tedavi olabilirsiniz. Tedavide genelde iki yöntem vardır: a) skleroterapi yani iğne tedavisi b) deriden yapılan transkütan lazer ya da radyofrekans

Büyük varis yani variköz ven varsa

1. Bunlar gerçek bir hastalıktır.
2. Bacakta genelde venöz yetmezlik nedeniyle oluşur. Bu bacakta safen toplardamarı denen büyük bir damarın kapaklarındaki sorun nedeniyle oluşur (bacakta her 5-10 cm de bir kapaklar vardır ve kan akımını yönlendirir).
3. Gerçek hastalık olduğundan dolayı bacakta ağrı, yorgunluk, yanma, gece krampları, ayak şişliği gibi şikayetler oluşturabilir.  Bazı insanlarda hiç şikayet yapmaz. 
4. Safen damarının kapak yetmezliği dışarıdan görünene büyük varislerin kaynağıdır.  Eğer bu kaynağı  yok ederseniz varisler kaybolur ve genellikle tekrar oluşmaz. Bu kaynak varsa ve sadece görünen varisleri tedavi ederseniz varisler mutlaka bir kaç yıl içinde tekrarlar. 
5. Büyük varisler gerçek hastalıktır ve bu nedenle bazı sorunlar oluşturabilir. Seyrek olarak varislerde pıhtı oluşabilir, varis kanaması olabilir ya da çok uzun yıllarda ayak bileği bölgesidne değişiklikler oluşturabilr ve seyrek olarak ayak yarası (venöz ülser) oluşturabilir.
6. Büyük varilser kesin olarak tedavi edilebilir
7. Tedavide ameliyat ya da yeni ameliyatsız yöntemler kullanılabilir. Ameliyatzsız ntedavi yöntemleri (lazer, tedavisi, radyofrekans tedavisi, yapışkan ya da zamk tedavisi, köpük tedavisi) ameliyata göre daha kolay ve etkili yöntemlerdir ve artık ameliyatın yerini almışlardır. 
8. Varis tedavisi olmalımıyım?:
Büyük varisler gerçek bir hastalık olsa da tümünün tedavisi gerekmez. 
a) Varis tedavisi şart değil: Çok yaşlılarda varis şikayet yaratmıyor, sorun oluşturmuyor, görüntü kişiyi rahatsız etmiyorsa tedavi olmak gerekmez.
b) Tedavi olmakta fayda var: Varis ilerleyici bir hastalıktır ve genellikle olduğu gibi kalmaz. Yani her sene biraz daha ilerler. Genç insanlarda varisin her sene ilerleyeceğini bildiğimizden tedavi olmaları daha iyidir. Varis yaşam kalitenizi bozacak şekilde sorun oluşturuyor (bacak ağrısı , yorgunluık, yanma, şişlik, ağırlık hissi) ya da görünümü sizi rahatsız ediyorsa tedavi önerilir. 
c) Tedavi olmak gerekir: Varis kanama ya da pıhtılaşmaya neden olmuş, ya da ayak bileğinde belirgin değişiklikler yapmış veya ayakta yara oluşturmuşsa mutlaka tedavi gerekir.