Anjiyografi İle Tedavi

Anjiyografi ya da kısaca anjiyo, insan vücudundaki damarların içine renkli bir madde verilerek damarların görüntülenmesi demektir.

Yapılan bu anjiyo sayesinde damarlar ile ilgili birçok hastalığa sağlıklı biçimde tanı koymak ve gerekirse aynı anda balon ya da stent ile tedavi uygulamak mümkündür.   

Aşağıda balonla ve stentle damar açma işlemleri görüntülenmiştir. 

 

Kalp damarlarının anjiyosunu kalp uzmanları (kardiyologlar) yapar. Girişimsel Radyoloji Uzmanları kalp damarları dışındaki tüm damar anjiyolarını yapar.

Damarların görüntülenmesinden çok damar tedavileri için kullanılır. Yani anjiyo denince tıkalı damarların açılması demek istenir. Ancak gerçekte sadece damarların tanı amaçlı görüntülenmesidir. Aynı anda tedavi de yaparsak, buna anjiyo ile damar tedavisi ya da endovasküler tedavi diyoruz. Gelişen teknoloji ile damar hastalıklarının ameliyatla değil ameliyatsız olarak damar içinden tedavisi yani endovasküler tedavi, geleceğin en önemli tedavi dallarından biri olacaktır. Çünkü damar hastalıkları dünyada en sık görülen hastalık türüdür ve ülkemizde tüm ölümlerin yarısı kalp ve damar hastalıkları nedeniyle olur.

Tedavileri çok çeşitlidir:

Damar tıkanıklıkları balon, stent ya da damar tıraşlama yöntemleriyle açılabilir. 

Damar kanamaları embolizasyon (tıkama) ile durdurulabilir. 

Anevrizmalar anjiyo tedavisi ile onarılır.

Miyom, prostat büyümesi, bazı tümörler yine embolizasyon ile tedavi edilebilir.

Gelecekte anjiyografi ile tedavi çok daha fazla hastalığın tedavisinde kullanılacaktır.