Ameliyatsız Varis Tedavisi

Damar içinden yapılan lazer, radyofrekans ve yapışkan (ya da zamk) tedavisi varisin ameliyatsız tedavisidir.

Ameliyatsız varis tedavisinde narkoz kullanılmaz, hastanede yatmaya gerek yoktur. Tedavi işlemi lokal uyuşturma ve damardan verilen ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlarla tamamen ağrısızdır. Tedaviye yürüyerek gelir ve tedaviden hemen sonra yürüyerek gidersiniz. 

Bu tedavilerin etkinliği ameliyat tedavisine göre daha fazladır. Varis tekrar ihtimali çok daha azdır. 

köpük tedavisi

Lazerle varis tedavisi 

Lazer tedavisi iki türlüdür. Asıl olan büyük varislere yol açan safen toplardamarı denen ana damarın tedavisidir. Eskiden ameliyatla çıkarılan bu damar bir lazer yardımıyla damar içinden girilerek kapatılır. Lazer damarı ısı etkisiyle kapatır. Böylece damarın çıkarılması gerekemez. Ameliyatsız varis tedavilerinin temeli budur. 

Radyofrekans ile varis tedavisi  

Lazer tedavisine çok benzer. Bu da ısı ile çalışan termal bir tedavidir. Ana damarın kapatılması için kullanılır. Bu büyük damara lazer yerine bir radyofrekans kateteri ile girilir. Damar içeriden kapatılır. Lazer gibi çok etkilidir. 

 

Yapışkan ile varis tedavisi 

Lazer, radyofrekans ve buhar damarı içeriden ısı ile kapatan sistemlerdir. Yapışkan biraz daha yeni ancak henüz  tecrübenin daha az olduğu bir sistemdir. Adından da belli olacağı gibi damarı içeriden yapıştırma etkisiyle kapatır. Isı kullanmaz. Bu da son derece etkilidir. 

Köpük yöntemi ile varis tedavisi (Skleroterapi)

Skleroterapi diğer 4 tedaviden farklı olarak ana damarı kapatmada çok etkili değildir. Bu nedenle ana damar tedavisinde kullanılmaz. Ama görünen varislerin tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemidir. 

Skleroterapi damar içinde ince bir iğne ile kimyasal olarak damarın içi duvarını tahrip ederek kapanmasını sağlayan bir ilaç verilerek varisli damarın yok edilmesidir. Kısaca köpük tedavisi olarak bilinir. Son derece kolay ve etkili bir yöntemdir. Ancak tüm varis tedavisinde kullanılmaz. Genellikle ana tedavi yanında yardımcı bir tedavi gibidir. Sadece orta boy yeşil görünümlü varis tedavisinde tek başına en iyi yöntemdir. Köpük ilacı damara verildikten sonra damar içi duvarında bir reaksiyona yol açarak damarın büzüşmesini ve zamanla yok olmasını sağlar.