Buerger hastalığı anjiyo tedavisi

Buerger hastalığında tıkalı damar anjiyo ile nasıl açılır?

Burgere bağlı kol ve bacak damar tıkanıklıkları anjiyografi ile açılabilir. Ancak bu hastalıkta anjiyografi ile damar açma yöntemi ne yazık ki az bilinen bir yöntemdir.

Diğer damar tıkanmaları açılabilmesine rağmen Burger hastalarında dizin altındaki küçük damarlar tıkandığı için damar tıkanıklığını anjiyo ile açabilmek nispeten zordur ve bu tedaviyi yapabilen merkez oldukça azdır.

Damar açmada en sık balon yöntemi kullanılır. Stent diğer damarları açmada son derece başarılı olsa da Burger hastalarında çok daha seyrek kullanılır. 

Burger hastalığında anjiyografi ile damar tedavisi diğer damar tıkanmalarının tedavisine benzemekle birlikte belli farklılıklar vardır: 

  • Damar sertliğinde genellikle kasık bölgesi ya da uyluk bölgesindeki büyük damarlar tıkanır. Bu damarlarda hem ameliyat şansı vardır hem de anjiyografi ile açılması daha kolaydır. 
  • Burger hastalığı özellikle diz altındaki damarları tıkar. Bu bölgenin anjiyografi ile tedavisi büyük damarlardan daha zordur ve anjiyografi ile damar tedavisi yapan bir çok merkez diz altındaki damar tıkanmalarına müdahale edemez. 
  • Anjiyografi ile tüm damarlar açılmayabilir. Ayak bileği ile parmaklar  arasındaki küçük damarların açılması mümkün olmayabilir. Yani anjiyo sonrası iyileşme olmasına rağmen hala tıkalı dmar kalabilir. 
  • Anjiyografi ile damar açmada en etkili yöntemler tıkalı damarın balon ile açılmasıdır. Burger hastalığına bağlı damar tıkanıklıklarında stent kullanımı çok daha seyrektir. Damar tıraşlama yöntemi burger hastalığında kullanılmaz. 

Buerger hastalığında anjiyo ile tedavi süreci nasıldır?

Diğer anjiyo tedavilerinde olduğu gibidir. En önemli fark Buerger hastalığında anjiyo tedavisi çok daha zorludur ve bu nedenle normal bir damar açmaya göre daha uzun sürer. 

Tedaviden önceki ilk iş damar hastalığınn kesin tanısı koymaktır. Renkli ultrason, emar anjiyografi, BT anjiyografi ya da normal anjiyografi ile tanı konmuştur.

Anjiyo ile damar açma tedavisine karar verilirse anjiyo öncesi basit bir kan tetkiki yapılır.

Anjiyo günü hastaneye aç gelinmesi gerekir. Anjiyo işlemi genellikle ağrısızdır. Ancak balonla damarın genişletilmesi ağrı yapabileceği için biz hastanemizde her hastaya damardan rahatlatıcı ya da ağrı kesici ilaçlar veririz. Bunu anestezi uzmanlarımız yapar. Genel anestezi yani narkoz kullanılmaya gerek yoktur. Ayak parmaklarında şiddetli ağrı varsa daha derin ağrı kesiciler kullanılabilir.

Anjiyo tedavisi genellikle diğer anjiyolardan uzun sürer (1-3 saat arası), çünkü bu damarlar açılması zor damarlardır.

İşlem sonrası 4-6 saatlik bir gözlem ve dinlenme sonrası hastalar evlerine gönderilebilir. Yani genellikle hastanede yatmaya gerek olmaz.

İşlemden bir gün sonra dinlenme iyi olur. Ancak hastalar yürüyebilir ve ağır iş dışında günlük yapmak istedikleri aktiviteleri ya da işleri yapabilir. 

Anjiyografi ile tedavi, diğer damar tıkanmalarına göre daha zor olmakla birlikte bu hastalarda genellikle tek ve en önemli tedavi şansıdır. Çünkü sigaranın bırakılması, ilaç kullanılması ya da sinir yakma gibi işlemlerin hiç birisi tıkanmış damarı açamaz. Tıkalı damarı açabilen yöntemler ameliyat ve anjiyografi tedavileridir. 

Tedavide daha detaylı bilgi için web sitemizde anjiyografi ile balon tedavisi bölümü ziyaret edebilirsiniz.