Buerger Hastalığı Anjiyo Tedavisi

Buerger hastalığının anjiyografi ile tedavi, diğer damar tıkanmalarına göre daha zor olmakla birlikte bu hastalarda genellikle tek ve en önemli tedavi şansıdır.

Buerger hastalığında tıkalı damar anjiyo ile açılır mı?

Anjiyo ile kalp, boyun ve bacak damar tıkanıklıklarını yıllardan beri açabiliyoruz. Ancak Burger hastalığındaki damar tıkanıklığı anjiyo ile açılamaz bilinir çünkü bu hastalıkta kol ve bacakların en uç damarları tıkanır. Son 10 yılda yeni bir çok yöntem ve malzeme bu hastalıktaki damarların açılmasını da mümkün kıldı. Yani Burger hastalığında tıkalı bacak ya da kol damarları anjiyografi ile açılabilir.

Dünyada en sık damar tıkanıklığı nedeni damar sertliğidir. Burger hastalığı çok daha az görülür. Bu hastalıkta damar tıkanıklığının iki özelliği vardır.

 1. Birincisi en uç damarlar tıkanır ve eskiden açılamayan bu damarların açılma şansı vardır ancak bu damarlar hala açılması en zor damar tıkanıklığından biridir.
 2. Diğer bir özellik hasta sigara içmeye devam ederse açılan bu damarlar tekrar tıkanacaktır. Diğer damar tıkanmalarında sigara yine kötü etkiler ve yeniden tıkanmaya yol açabilir ama Burger hastalarında bu çok daha sık görülür. Bu nedenle anjiyo ile damar açma işlemine geçmeden önce bu hastaların mutlaka sigara içmeyi bırakmaları gerektiğini tekrar vurgulamak gerekir.

Burger hastalığında anjiyografi ile damar tedavisi diğer damar tıkanmalarının tedavisine benzemekle birlikte belli farklılıklar vardır:

 • Damar sertliğinde genellikle kasık bölgesi ya da uyluk bölgesindeki büyük damarlar tıkanır. Bu damarlarda hem ameliyat şansı vardır hem de anjiyografi ile açılması daha kolaydır.
 • Burger hastalığı özellikle diz altındaki damarları tıkar. Bu bölgenin anjiyografi ile tedavisi büyük damarlardan daha zordur ve anjiyografi ile damar tedavisi yapan bir çok merkez diz altındaki damar tıkanmalarına müdahale edemez.
 • Anjiyografi ile tüm damarlar açılmayabilir. Ayak bileği ile parmaklar arasındaki küçük damarların açılması mümkün olmayabilir. Yani anjiyo sonrası iyileşme olmasına rağmen hala tıkalı damar kalabilir.
 • Anjiyografi ile damar açmada en etkili yöntemler tıkalı damarın balon ile açılmasıdır. Burger hastalığına bağlı damar tıkanıklıklarında stent kullanımı çok daha seyrektir. Damar tıraşlama yöntemi burger hastalığında kullanılmaz.

Prof. Dr. Levent Oğuzkurt, buerger hastalığının anjiyo ile tedavisi hakkında bilgilendiriyor.

BUERGER HASTALIĞI ANJİYO TEDAVİSİ

Buerger hastalığında anjiyo ile tedavi süreci nasıldır?

Burada Burger hastalığında anjiyo ile damar tıkanıklığı açılması anlatılmaktadır ancak tıkalı damarların ameliyat ile de çok iyi bir şekilde açılabileceği unutulmamalıdır. Ama bir çok hastada ne yazık ki damarlar uygun olmadığı için ameliyat mümkün olmayabilir.

Diğer anjiyo tedavilerinde olduğu gibidir. En önemli fark Burger hastalığında anjiyo ile kol ve bacak damarlarının açılması diğer damar tıkanıklıklarına göre daha zor olmasıdır. Damarlar her hastada açılamayabilir.

Anjiyo ile tedavi süreci

 • Tedaviden önceki ilk iş damar hastalığın kesin tanısı koymaktır. Renkli ultrason, emar anjiyografi, BT anjiyografi ya da normal anjiyografi ile tanı konmuştur.
 • Anjiyo ile damar açma tedavisine karar verilirse anjiyo öncesi basit bir kan tetkiki yapılır.
 • Açlık durumu: Anjiyo günü hastaneye aç gelinmesi gerekir.
 • İşlem ağrılı mıdır? Anjiyo işlemi genellikle ağrısızdır. Ancak balonla damarın genişletilmesi ağrı yapabileceği için biz hastanemizde her hastaya damardan rahatlatıcı ya da ağrı kesici ilaçlar veririz.
 • Ne tür anestezi kullanılır? Genel anestezi yani narkoz kullanılmaya gerek yoktur. Ayak parmaklarında şiddetli ağrı varsa daha derin ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Anjiyo tedavisi genellikle diğer anjiyolardan uzun sürer (1-3 saat arası), çünkü bu damarlar açılması zor damarlardır.
 • İşlem sonrası 4-6 saatlik bir gözlem ve dinlenme sonrası hastalar evlerine gönderilebilir. Yani genellikle hastanede yatmaya gerek olmaz.
 • İşlemden bir gün sonra dinlenme iyi olur. Ancak hastalar yürüyebilir ve ağır iş dışında günlük yapmak istedikleri etkinlikleri ya da işleri yapabilir.

Buerger hastalığının anjiyografi ile tedavi, diğer damar tıkanmalarına göre daha zor olmakla birlikte bu hastalarda genellikle tek ve en önemli tedavi şansıdır. Çünkü sigaranın bırakılması, ilaç kullanılması ya da sinir yakma gibi işlemlerin hiç birisi tıkanmış damarı açamaz. Tıkalı damarı açabilen yöntemler ameliyat ve anjiyografi tedavileridir.


Damar Tıkanıklığı

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü