May Thurner Sendromu

May Thurner Sendromu bacak toplardamarlarını ilgilendiren bir hastalıktır. 

Sol bacak toplardamarında doğuştan görülen anatomik bir değişikliklik. Bir çok insanda olmasına rağmen çok küçük bir kesimde sorun yaratır.

May Thurner Sendromu

Solda göbek düzeyinde sol bacağın ana toplar damarına bir atardamarın baskı yaparak bu damarı daraltması ya da tıkamasıdır.   

Bu baskı iki sorun yapar: 

1. Sol bacakta toplardamara dıştan yapılan bu baskı damarı daralır ancak pıhtı ile tıkanma yoktur. Bu durumda sol bacakta hafif şişlik olur. Bu şişlik çok hafiftir ve genellikle çok uzun süre ayakta kalındığında ya da çok ciddi egzersiz ya da spor yapılınca ortaya çıkar. 

2. Sol bacak ana toplardamar (sol ana ilyak toplardamarı) daralır ve bu sol bacaktaki tüm toplardamarda pıhtılaşma oluşturur. Bu akut derin ven trombozudur. Aynı adlı sayfada detaylı olarak anlatılmıştır. Burada durum çok daha kötüdür. Sol bacakta belirgin şişlik ve ağrı olur. En erken dönmede önce pıhtının temzilenmesi sonra buna yol açan bu anatomik darlık/tıkanıklığın giderilmesi gerekir. Bu da pıhtının anjiyo ile temizlenmesi sırasında balon ya da stentleme ile yapılır.