Kist Hidatik Tedavisi

Kist hidatik ya da hidatid kist, ekinokokkoz denen parazitin oluşturduğu bir kistidir. Kist hidatik insanlara kedi ve köpekten geçen bir parazit nedeniyle oluşur.

Osteoid osteoma nedir?

Osteoid osteoma iyi huylu bir kemik tümörüdür. Genellikle milimetrik boyutlardadır.

Çocukluk ve gençlik yıllarında ortaya çıkar. Ağrı yapması nedeniyle önemlidir ve tedavi gerektirir.

Ağrılar tipik olarak geceleyin olur ve çoğunlukla aspirin ile tamamen geçer. Ağrı kemik tümörü neredeyse orada olur.

osteoid osteom tedavisi

Nasıl tanı koyarız?
Osteoid osteoma bir kemik tümörü olduğu için tanısı ortopedi uzmanları tarafından konur. Normal kemik röntgen grafisinde görülebilir. Burada görülmezse bilgisayarlı tomografi ya da MR (emar) görüntüleme ile kesin tanı konur.

Çoğunlukla uzun kemiklerdedir. Kasık bölgesinde bacak kemiği üst kısmı, sık yerleştiği bir bölgedir.

a osos2

Osteoid tedavisi nedir?

Osteoid osteoma ağrı yaparsa tedavi gerektirir. İlk düşünülecek tedavi yöntemi ameliyattır. Ortopedi uzmanları tarafından yapılır. Ameliyatta kemik tümörü olan küçük nokta bulunarak çıkarılır.

Osteoid osteomanın bir de ameliyatsız tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi de son derece başarılıdır be bizler yani girişimsel radyoloji uzmanları tarafından yapılır. Ameliyatsız tedavi karaciğer tümörleri için kullanılan radyofrekans ablasyonu gibidirr. Bu tedavide ameliyat ve narkoz yoktur. Hastanın hastaneye yatması da genellikle gerekmez. O gün tedavi edilerek hasta eve gönderilebilir. Ameliyat kesisi ve narkoz olmadığı için de ameliyat göre riskleri daha az olan bir yöntemdir.

Osteoid osteomada ameliyatsız tedavi nasıl yapılır?

Tedavi bilgisayarlı tomografi eşliğinde yapıldığı için işlem bilgisayarlı tomografi odasında yapılır. Önce kemik tümörünün bilgisayarlı tomografi ile filmleri çekilir yani görüntülenir. Sonra bu görüntüye bakılarak kemik tümörü içine bir radyofrekans iğnesi ile girilir. Radyofrekans enerjisi ile iğne ucunda tümörün içine ısı verilir ve tümör yakılarak tedavi edilir. Ağrı genellikle ilk 3 günde tümüyle kaybolur ancak 2-3 haftaya kadar hafif ağrı devam edebilir.

Kolay ve emniyetli bir yöntemdir. Zor görüntülenen tümörlerde tümör odağı tam olarak yakılamayabilir. Bu da tekraralara yol açanbilir. Bunun oranı %5 den azdır. Tekrarlarsa hem tekrar radyofrekans tedavisi hem de ameliyat yapılabilir. 


Girişimsel Tedaviler

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü