Stent Nedir

Stent bir damar açma yöntemi ve malzemesidir. Stentler metalden yapılma kafes gibi damar yada bir boru şeklinde yapılardır. 

Anjiyo yöntemi ile atardamar ve daha seyrek olarak toplardamar tıkanmalarının açılmasında dünyada en sık kullanılan iki yöntem balon yapılması ve stent yerleştirilmesi yöntemidir.

Balon yönteminde daralmış ya da tıkanmış damara anjiyo yöntemi ile girilir ve o bölge balon yardımıyla genişletilir. Balon dışarı çıkarılır yani damar içinde kalmaz.

Stent yönteminde ise yine anjiyo yöntemiyle daralmış ya da tıkalı damara girilir ve oraya stent yerleştirilir. Damara yerleştirilir ve hayat boyu o damarda kalır. 

Stent en çok kalp damarlarında kullanılır. Bunun dışında şahdamarı, böbrek damarı, bacak damarı gibi vücudun hemen her bölgesinde kulanılabilir.

Stent damar içinde ne kadar süre kalır?

Vücuda yerleştirilen her malzeme hayat boyu vücutta kalacak şekilde için yerleştirilir. Stentler hayat boyu damar içinde kalır. 

Stenti tekrar çıkarmak mümkün mü? 

Genellikle mümkün değildir. Yerleştirilen stent hayat boyu orada kalır. 

Stent tıkanırsa tekrar açılabilir mi? 

Tabi. Stentler tıkandığında hemen her zaman tekrar açılabilir. Ama açılamadığı durumlar da olur.

Stent damar içinde kayar mı? 

İmkansız gibidir. Sadece ile yerleştirme sırasında kayma olabilir. Ama bir yerleştirildi mi tekrar yerinden oynaması neredeyse imkansızdır.  

Damara yerleştirilen stent tıkanır mı?

Normal doğal damarlarımız tıkandığı gibi damara yerleştirilen bir stent de daralabilir ya da tıkanabilir. Her bölgede tıkanma ihtimali farklıdır. Örneğin kalp damarında ya da bacak damarında tıkanma oranları farklıdır. Yine damarın ne kadar fazla kötü olmasına göre tıkanma oranı değişir.

İlaçlı stent nedir?

Stentin ve bazı balonların üzerine erken tıkanması engelleyen ya da geciktiren bir ilaç yerleştirilir. Bu tür stentlere ilaçlı stent ya da ilaç kaplı stent denir. En sık kalp damarında ve bacak damarında kullanılır. En önemli yararı stent açıklığını biraz uzatmasıdır. 

Stent kalitesi değişir mi?

Ülkemizde ithal edilen hemen tüm stentler Avrupa ya da Amerika üretimidir ve genelde hepsi çok kalitelidir. Bu konuda endişeye gerek yoktur diyebiliriz.