İğne Biyopsisi 2

Not: Tüm iğne biyopsilerine ait daha detaylı bilgiyi www.ignebiyopsisi.com adlı web sitemizde bulabilirsiniz. 

İğne biyopsisi nedir?

Biyopsi herhangi bir organ (karaciğer, tiroid, böbörek) ya da bir dokudan (kanser dokusu vs) kesin tanı koymak amacıyla küçük bir parça alınmasıdır. Günümüzde biyopsilerinin çoğu iğne biyopsisi şeklinde Girişimsel Radyoloji bölümünce yapılır. Biyopsi yapmanın en güvenli ve kolay yolu biyopsiyi bir görüntüleme yöntemi (ultrason ya da tomografi) eşliğinde ince bir iğne ile almaktır. Görüntüleme yöntemi olarak çoğunlukla ultrason kullanılır. 

Biyopsi ne amaçla yapılır?

 Tüm biyopsiler genelde iki amaçla yapılır.

1. Kan testleri ya da radyolojik görüntüleme ile kesin olarak tanı konamayan hastalığının kesin tanısını koymak. Örneğin karaciğer biyopsisi genellikle hepatit B ve C virüslerine bağlı gelişen karaciğer hastalığında kesin tanıyı koymak için yapılır. Bazen karaciğer yağlanmasında, ilaç zehirlenmelerinde, değişik hastalıklarda karaciğerde demir ve bakır birikimini ortaya koymak gibi birçok karaciğer hastalığında kesin tanı için biyopsi gerekli olabilir.

2. Bir tümörün kesin tanısını koymak için. Bu hem tümörün iyi ya da kötü huylu olduğunu ortaya çıkaracak hem de tedavi planlaması için tümöre ait tüm tiplendirmeleri yapacaktır.

İğne biyopsisi güvenli bir yöntem midir?

Tüm iğne biyopsilerison derece güvenli bir yöntemdir. Her iğne biyopsisinde küçük de olsa kanama riski vardır. Ancak kanama çok seyrek görülen bir sorundur. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.  

İğne biyopsisine hazırlık

Biyopsi öncesi coumadin, xarelto adlı kan sulandırıcı haplar ya da heparin türevleri iğneler (clexane, fragmin, fraxiparine) kullanıyorsanız bunu doktorunuza bildirin. Bu ilaçlar işlemden önce uygun şekilde kesilecektir. 

Biyopsi öncesi 4-6 saatlik açlık yeterlidir. Bu sırada kullanmanız gereken ilaçlar varsa bunları çok az miktarda bir suyla alabilirsiniz.   

Biyopsi sırasında heyecan, ağrı ya da korkunun giderilmesi için damardan ilaçlar verilerek rahatlamanız ve işlemi hiç hissetmemeniz sağlanabilir. Narkoza gerek yoktur. Sadece iğne girim yeri uyuşturularak (lokal anestezi) yapılabileceği gibi damardan ek ilaç verilip sizin korku ve heyecanınızın giderilmesi de sağlanabilir. İstenirse 5-10 dakika süren işlemde narkoz olmadan kısaca uyutulmanız da mümkündür. Bazı hastalarımız olayı hiç hatırlamak istemez, bu nedenle kısa süreli uyutma yapılabilir. 

Biyopsiden önce bir kan alınarak kanama sorunu olup olmadığı araştırılır. Son 15 gün içinde alınmış kan değerleriniz varsa (Protrombin zamanı ve hemoglobin) yeniden kan alma gerekmeyebilir.

Bunun dışında ek hazırlığa gerek yoktur.

İğne biyopsisi ağrılı bir işlem midir?

Tüm biyopsilerde iğne girimi yapılacak nokta lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu nedenle iğne girimi tamamen ağrısızdır. Hastalar yapılacak işlemi bilmediğimiz için korku, endişe ya da heyecan duyabiliriz. Bu nedenle merkezimizde her biyopsi öncesi işlemin tamamen ağrısız ve konforlu geçmesi için damardan ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar veririz. Bu narkoz değildir. Çok daha hafif bir halidir ve genel olarak çok emniyetlidir. İşlem çok kısa süreceği için (çocuk hastalar hariç) uyutulmanız gerekmez. Ama siz uyutulmak isterseniz bu da mümkündür. Bu şekilde işlem son derece konforlu olur.Karaciğer biyopsisi

Bazı hastalarımızda heyecan ve endişe çok fazla olabiliyor. Bu durumda hastaneye geldiğiniz anda bunu belirtirseniz bekleme süresinde bile size bu ilaçları uygulayarak bekleme sürenizde endişe ya da heyecan duymamanızı sağlayabiliriz.

İğne biyopsisi nasıl yapılır?

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra ultrason ile biyopsi alınacak bölge (örneğin karaciğer) değerlendirilir. Girim noktasına karar verilir. Girim noktası uyuşturulur. Biyopsi iğnesi ile doku ya da organa girilir ve biyopsi alınır. Bölgenin ince bir iğne ile uyuşturulması ile biyopsi alımın bitmesi arasındaki zaman genellikle 5 dakikadan kısadır.Karaciğer biyopsi işemi

Merkezimizde iğne biyopsileri için özel ikili iğne sistemi kullanılmaktadır. Böylece biyopsi alınacak bölgeye tek bir iğne ile girilir. Daha sonra bu iğne içinden ikinci bir iğne ile biyopsi dokusu alınır. Bunun amacı biyopsi yapılacak bölgeye tek girim ile birden fazla örnek alma şansımızın olmasıdır. Tek girim kanama ihtimalini azaltır, içinden birden fazla örnek alma şansımız yetersiz biyopsi gelmesi ihtimalini azaltır. Böylece işlem tekrarı ihtimali en aza düşer. biyopsi sonrası

Biyopsi alımından sonra kanama olup olmadığı ikinci bir kan alınarak ya da ultrason inceleme ile kontrol edilir ve hasta evine gönderilir.

İğne biyopsisinden sonraki süreç

Hastaların geç dönemde oluşabilecek kanama açısından takip edilmesi gerekir. Bu nedenle işlemden sonra 2-4 saat hastanede takip edilir. Takip süresinin sonunda son bir kan alınarak ya da o bölgenin tekrar ultrason değerlendirilmesi yapılarak kanama olup olmadığı kontrol edilir. Hasta evine gönderilir.

Eve gidince nelere dikkat etmek gerekir?

Eve gittikten sonra bir iki saat dinlenme iyi olacaktır.

Biyopsiden hemen sonra az miktarda sıvı alabilirsiniz. Biyopsi bitiminden iki saat sonra (bulantı ve kusmamız yoksa) her tür sıvı içecek alabiliriz. Biyopsi bitiminden 4 saat sonra normal yemek yiyebiliriz. Yiyecekler konusunda bir kısıtlama yoktur.

İğne girim noktasında ya da omuz bölgesinde ağrı varsa herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Günlük yaşantımıza normal şekilde devam edebiliriz.

Biyopsi sonrası 24 saat kendinize yüklenecek şekilde ağır iş yapmayınız.