Damar Sertliği

Prof. Dr. Levent OĞUZKURT | Son Güncelleme

Damar sertliği atardamar duvarında uzun dönemde damarı daraltıp tıkayacak plak denen bir maddenin birikiimdir. Plak yağ ve hücrelerden oluşur. Bu birikim hem damarı sertleştirir ve esnek yapısını bozar, hem de damarı yavaş yavaş tıkar. Bu tıkanma aylar ve yıllar inde olur. Damar sertliğinin diğer adı damar kireçlenmesi, Latince adı ise aterosklerozdur. Ateroskleroz ileri yaş hastalığıdır. 50 yaşından önce çok seyrektir. Yaşın artmasıyla sıklığı artar, yani 60 yaşında %5 civarı görülürse, 70 yaş civarı insanların %10 unda görülür.  

Damar sertliği damar tıkanıklığı yapan en önemli hastalıktır

Damar sertliğiResim: Damar sertliğinin damarı yavaş yavaş daraltması; sol tarafta damar normal görünümde, sağa doğru gittikçe damar sertliğine bağlı damar içinde oluşan yapı (plak ya da aterom plağı adı verilir) damarı daraltıyor. Damar daraldığı ya da tıkandığı zaman damarın beslediği organ yeterli beslenemez. 

Kalp damarında tıkanma olursa kalp kaslarına yeterli kan gidemez. Göğüs ağrısı ya da spazmı olabilir (kalp anjinası), daha ciddiyse kalp krizi oluşabilir. 

Boyun ve beyin damarında tıkanma olursa beyine pıhtı atabilir, felç yapabilir. 

Bacak damarlarında tıkanma olursa önce yürümekle bacak kaslarında ağrı olur (vitrin hastalığı), ileri evrede ayak parmaklarında ya da topukta ayak yarası ya da kangren başlar  

Damar sertliğine bağlı bir damarın daralması Resim. Damarın damar sertliğine bağlı daralması ve  kan akımının daha zor hale gelmesi