Bacak Kılcal Damar Tıkanıklığı

Kılcal damar tıkanıklığı genellikle damar sertliği ya da ateroskleroun ileri evrelerinde görülür. Yani hastada bacak damar tıkanıklığı uzun süreden beri vardır ve ilerlemiştir.

Kılcal damar nedir?

Kılcal damar gerçekte kıl kadar ince damarlar için kullanılır. Her organda (kalp, beyin, bacak) kılcal damar vardır. Kılcal damar terimi doktorlar tarafından daha çok açılması ya da müdahalesi mümkün olmayan küçük damarlar için kullanılır.

Bacakta kılcal damar tıkanıklığı ne zaman olur?

Kılcal damar tıkanıklığı genellikle damar sertliği ya da ateroskleroun ileri evrelerinde görülür. Yani hastada bacak damar tıkanıklığı uzun süreden beri vardır ve ilerlemiştir. Diyabet ve diyaliz hastalarında kılcal damar tıkanıklığı daha fazla olur. Özellikle diz altındaki küçk damarların ya da ayak-parmak damarlarının tıkanması ile ayakta yara ya da kangren olur. Diyabetik ayak yarasında hem büyük damarlarda hem küçük hem de kılcal damarlarda tıkanmalar olur. Bu hastalarda şeker ayağı da denen diyabetik ayak yarası oluşturabilir.

Kılcal damar tıkanması ayrıca Buerger hastalığı dediğimiz sigaraya bağlı damar tıkanıklığında ve vaskülit dediğimiz damar iltihabı durumunda ve tromboemboli yani kalpten bacak damarlarına pıhtı atmasında görülebilir.

Kılcal Damar Tıkanıklığının Tedavisi Mümkün mü?

Bir çok hastamız bize kılcal damar tıkanıklığı var ve açılamayacağı söylendi diye arar. Bu hastaların genellikle ayak parmaklarında ya da topukta yaraları ya da ayak kangreni vardır. Bu yaralar uzun süre iyileşmez var olan ayak kangreni düzelmez ve ilerleme eğilimi gösterir.

10-15 sene öncesine kadar bu damarları anjiyo ile açmak çok zordu. Günümüzde özellikle diz altındaki tıkalı damarların açılma sansı vardır. Ancak her hastanın ve her damar bölgesinin iyice değerlendirilerek karar verilmesi gerekmektedir. Ayak yarası olan hastalarda bu damarların açılması, ayak yarasının iyileşmesini sağlayabilir ve kangren tehdidi olan parmak ya da ayağı kurtarma şansı olur.

Bacak damar tıkanıklığı tedavisi ve anjiyo ile tedavisi ilgili sayfalarda daha detaylı anlatılmıştır.
Hastanemizdeki Girişimsel Radyoloji bölümümüz İstanbul'dadır.


Damar Tıkanıklığı

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü