Bacak damar tıkanıklığı tedavisi

Bacak damarlarında tıkanıklığı tanısı konduktan sonra 

1. Genel önlemler

Sigara mutlaka bırakılmalıdır. Şeker hastalığı, tansiyon ve kalp hastalığı varsa, ilaçları düzenli kullanılmalıdır. Düzenli egzersiz önemlidir. Yürüme en kolay ve iyi egzersizlerden biridir. Günde en az 30 dakika kadar normal ya da tempolu yürüme önerilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı birçok organda olduğu gibi bacak damarları için de iyi değildir.

2. İlaç tedavisi

Normal şartlarda hiç bir ilaç damar sertliğine bağlı darlığı ya da tıkanıklığı açamaz. Ancak hastalara mutlaka belli ilaçlar başlanır. Bunlar genellikle kan sulandırıcı, kılcal damar genişletici ya da dolaşım düzenleyici ilaçlardır ve son derece faydalıdır. Bu ilaçlar yürümeyi rahatlatabilir, ancak damarları açamaz.

Tıkalı damarların tedavisinde en önemli iki yöntem ameliyat ya da anjiyografi ile tedavidir.

3. Damar Tıkanıklığının Açılması

 

Damarda oluşan bir tıkanıklık yaşam kalitesini bozuyor ya da sorun yaratıyorsa anjiyografi ya da ameliyatla açılması gerekebilir. Anjiyografi ile tedavi, işlemin ameliyatla karşılaştırıldığında nispeten kolay olması nedeniyle tercih edilebilir.

Girişimsel Radyoloji uzmanları sadece anjiyografi ile damar açma (kalp damarları hariç) konusunda uzmandır. Bazı durumlarda damar tıkanıklığının açılması için ameliyata gerek olabilir.

 

Ameliyatla tıkalı damarları açan doktorlar damar ya da kalp damar cerrahıdır. Damar tıkanıklığı tedavisi “Anjiyografi ile damar tedavisi” bölümünde geniş olarak anlatılmaktadır.

Her tıkanıklık açılabilir mi?

Son 10-15 yılda gelişen teknolojik imkanlar ve bizim artan tecrübemiz artık eskiden açılamayan bir çok damarın açılmasına izin veriyor. Her damarı kesin olarak açmak mümkün olmayabilir, ama artık eskiden açılamaz denen bazı damarları bile anjiyo yöntemi ile açmak mümkündür.

Diz altındaki küçük damar tıkanıklığı açılması en zor tıkanıklıktır. Bir çok merkez tarafından bu damarların hiç açılamadığı belirtilmektedir. Ancak bu hastalarda var olan tıkanıklıklar da anjiyografi ile açılabilmektedir. Daha önce bacak damar tıkanıklığı için ameliyat geçirmiş veya anjiyo ile damarı açılmış hastalarımızda bu damarlar tekrar tıkanmışsa, bunları yeniden anjiyografi yöntemi ile açmak mümkündür.

Anjiyografi ile damar açma yöntemleri ilgili başlıklarda (balon ve ilaçlı balon, stent ve ilaçlı stent ve aterektomi ya da damar tıraşlama yöntemi) şemalar yardımıyla geniş olarak anlatılmıştır. Bu sayfaları inceleyebilirsiniz.