Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Diz altındaki küçük damar tıkanıklığı açılması en zor tıkanıklıktır. Bir çok merkez tarafından bu damarların hiç açılamadığı belirtilmektedir. Ancak bu hastalarda var olan tıkanıklıklar da anjiyografi ile açılabilmektedir.

Bacak damarlarında tıkanıklığı tanısı konduktan sonra

 1. Bacak damar tıkanıklığında genel önlemler
  • Sigara mutlaka bırakılmalıdır.
  • Şeker hastalığı, tansiyon ve kalp hastalığı varsa, ilaçları düzenli kullanılmalıdır.
  • Düzenli egzersiz önemlidir. Yürüme en kolay ve iyi egzersizlerden biridir. Günde en az 30 dakika kadar normal ya da tempolu yürüme önerilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı birçok organda olduğu gibi bacak damarları için de iyi değildir.
 2. Bacak damar tıkanıklığında ilaç tedavisi
  Normal şartlarda hiç bir ilaç damar sertliğine bağlı darlığı ya da tıkanıklığı açamaz. Ancak hastalara mutlaka belli ilaçlar başlanır. Bunlar genellikle kan sulandırıcı, kılcal damar genişletici ya da dolaşım düzenleyici ilaçlardır ve son derece faydalıdır. Bu ilaçlar yürümeyi rahatlatabilir, ancak damarları açamaz.
  Tıkalı damarların tedavisinde en önemli iki yöntem ameliyat ya da anjiyografi ile tedavidir.
 3. Bacak damar tıkanıklığının açılması
  Damarda oluşan bir tıkanıklık yaşam kalitesini bozuyor ya da sorun yaratıyorsa anjiyografi ya da ameliyatla açılması gerekebilir. Anjiyografi ile tedavi, işlemin ameliyatla karşılaştırıldığında nispeten kolay olması nedeniyle tercih edilebilir.
  Girişimsel Radyoloji uzmanları sadece anjiyografi ile damar açma (kalp damarları hariç) konusunda uzmandır. Bazı durumlarda damar tıkanıklığının açılması için ameliyata gerek olabilir.
  Ameliyatla tıkalı damarları açan doktorlar damar ya da kalp damar cerrahıdır. Damar tıkanıklığı tedavisi “Anjiyografi ile damar tedavisi” bölümünde geniş olarak anlatılmaktadır.

Programda, bacak damar tıkanıklığı ve bunun anjiyo tedavisi ile ilgili genel bilgiler verildi. Vitrin hastalığı nedir, bacak damar tıkanıklığı ne tür şikayetler oluşturur, bacak damar tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır?

VİDEO: Bacak damarlarında tıkanıklık

Girişimsel Radyolojide bacak damar tıkanıklığında anjiyografi ile yapılan tedavilerde yeni teknolojiler ve yeni yöntemler hakkında bilgiler verildi.

VİDEO: Bacak damar tıkanmasında anjiyo tedavisi

Her damar tıkanıklığı açılabilir mi?

Son 10-15 yılda gelişen teknolojik imkanlar ve bizim artan tecrübemiz artık eskiden açılamayan bir çok damarın açılmasına izin veriyor. Her damarı kesin olarak açmak mümkün olmayabilir, ama artık eskiden açılamaz denen bazı damarları bile anjiyo yöntemi ile açmak mümkündür.

Diz altındaki küçük damar tıkanıklığı açılması en zor tıkanıklıktır. Bir çok merkez tarafından bu damarların hiç açılamadığı belirtilmektedir. Ancak bu hastalarda var olan tıkanıklıklar da anjiyografi ile açılabilmektedir. Daha önce bacak damar tıkanıklığı için ameliyat geçirmiş veya anjiyo ile damarı açılmış hastalarımızda bu damarlar tekrar tıkanmışsa, bunları yeniden anjiyografi yöntemi ile açmak mümkündür.

Anjiyografi ile damar açma yöntemleri ilgili başlıklarda (balon ve ilaçlı balon, stent ve ilaçlı stent ve aterektomi ya da damar tıraşlama yöntemi) şemalar yardımıyla geniş olarak anlatılmıştır. Bu sayfaları inceleyebilirsiniz.


Damar Tıkanıklığı

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye

0850 250 8 250   Çağrı Numarasından Girişimsel Radyoloji Bölümü