Damar Tıraşlama (Aterektomi)

Aterektomi ya da damar tıraşlama yöntemi nedir?


Aterektomi ya da damar tıraşlama tedavisi atardamar darlık ve tıkanıklıklarını açmak için anjiyo ile yapılan bir yöntemdir. Yöntemin çalışma prensibi, balon ya da stentten farklı olarak damarı genişletmek değil damar duvarında oluşan kireçlenme dediğimiz kısmı tıraşlayarak temizlemektir. Bu nedenle aterektomi yöntemine damar tıkanıklığının tıraşlama tedavisi adı verilir. Aterektomi yapan cihazlara aterektomi cihazı ya da damar tıraşlama cihazı denir. Bu cihazlar son derece incedir ve anjiyoda kullanılan 2 mm genişliğindeki kılıf içinden kolaylıkla geçer. İstenen damara yönlendirilir ve burada damarda darlık ya da tıkanıklık oluşturan kısmı tıraşlayarak temizler. Tıraşlanıp alınan doku cihazın haznesinde depolanır ve dışarı çıkarılır. 

Damar tıraşlamaAterektomi cihazı bir tek kere kullanılmaz. Bir damarı açmak için 7-8 kere yapılır. Her seferinde damarı tıkayan plaklar yavaş yavaş temizlenerek dışarı çıkarılır.

Gerek görülürse damar tıraşlama işleminden sonra o damara balon, ilaçlı balon yapılabilir ya da bir stent yerleştirilebilir. Bazen de damar traşlama tek başına o damarı açmada yeterlidir.

Damar tıraşlama hangi damar tıkanmasında kullanılabilir?

  • Damar tıraşlama yöntemi sadece atardamar tıkanıklığı durumunda kullanılabilir, toplardamar tıkanıklığında (ven trombozu) kullanılmaz.  

  • Burada belirtilen damar tıraşlama tedavisi  sadece bacak damar tıkanıklıklarını açmak için kullanılır. Bacak damarları dışında kullanılmaz. 

  • Damar tıraşlama şah damar, böbrek damarı gibi damarların darlık ve tıkanmalarında henüz kullanılmamaktadır.  

  • Özellikle diyabetik ayak yarası olan ve bacak damar tıkanıklığı olan hastalarda etkili bir yöntemdir. Damarın açılmasını sağlayabilir ve yaranın iyileşmesine katkıda bulunur.  

    Damar traşlama işlemi daha önce bir stent yerleştirilmiş ve bu stent içinde tekrar  tıkanıklık olmuşsa da etkilidir. 

 

AterektomiDamar traşlama nasıl yapılır?

Tedavi anjiyo ile yapılan bir işlemdir. Ameliyat değildir. Narkoz gerekmez. 

Anjiyo ile balon ve stent tedavilerine benzer.  

İşlem ağrısızdır.

 

Anjiyo ile damar tıraşlama işlem süresi tedavi edilecek damarın uzunluğuna göre değişir. İşlem genellikle 30 dakika ile bir saat arası sürer. 

Anjiyo işleminden sonra hastalar genellikle aynı gün evlerine dönebilir ve normal hayatına devam edebilir.

 

aterektomi cihazı

 Bir aterektomi cihazının damarı temizleyişi. 

 

doku parçalarıDamarın içi duvarından tıraşlanan doku parçaları görüldüğü gibi dışarı alınır.